Научи за ползите от нашите курсове и програми? Натисни тук: https://smokinya.com/testimonials/
2 международна партньорска среща
8-9 окт. 2024 г.
Атина, Гърция
Включени държави: Хърватия, България, Гърция
AGILE (гъвкави) практики за устойчивост и иновации в младежката работа
В рамките на 8-9 окт. 2024 г. 6 представители от три държави (Хърватия, България, Гърция) проведохме интензивни работни срещи, които обсъдихме и оценихме напредъка по проекта.
Също така проведохме сесии за планиране на следващите стъпки, обсъждайки финализирането на наръчника за НПО по методите на agile, а така също и въпроси като популяризирането и разпространението, провеждането на лаборатории (обучения) за представители на НПО и младежки работници, бюджета, инструмента за рефлексия и документиране на лични обучителни достижения Youth Pass.
За проекта
Основна цел:
Изграждане на капацитет на организациите чрез въвеждане на процеси за управление на проекти от agile методологията като инструмент за работа с младежи.
Проектът A.S.P.I. има за цел да революционизира управлението на проекти в организациите, работещи с младежи, като насърчава прилагането на гъвкави и устойчиви методологии. С участието си в този проект, вашата организация ще получи ценни ресурси и инструменти, които ще помогнат за подобряване на вашата работа и постигане на по-голямо въздействие в обществото.
Адресирани приоритети:
ХОРИЗОНТАЛНО: Справяне с цифровата трансформация чрез развитие на цифрова готовност, устойчивост и капацитет
МЛАДЕЖ: Повишаване на качеството, иновациите и признаването на младежката работа
Теми, засегнати от проекта.
- Нови методи и подходи за обучение и преподаване
- Разработване на курсове за обучение
- Осигуряване на качеството
Agile методологията е подход за управление на проекти, който набляга на гъвкавостта, сътрудничеството и бързата итерация. Въпреки че първоначално е разработен за разработка на софтуер, може да се приложи в широк кръг индустрии и организации, включително НПО и младежки организации. Гъвкавата методология може да се използва в работата с младежи за повишаване на ефективността на управление на проекти и увеличаване на въздействието на младежките програми, особено когато говорим за програми за млади хора с по-малко възможности.
Основната цел на проекта е изграждане на капацитет на организациите чрез въвеждане на гъвкаво управление на проекти методики като инструмент за работа с млади хора с по-малко възможности. Чрез предаване на знания и опит на гъвкаво управление на проекти, в рамките на този проект ние се стремим да повишим капацитета на организациите за постигане на техните цели и оказват положително въздействие върху младите хора с по-малко възможности.
Специфичните цели на проекта са:
– да разработи методология и наръчник за въвеждане на гъвкава методология и дигитални инструменти в организации, работещи с младежи работа, специално за работа с младежи с по-малко възможности;
– да проведе проучване относно методологиите и инструментите, използвани в НПО в участващите страни за работа с млади хора хора с по-малко възможности;
– да се изгради капацитет на партньорските организации и да се подобри качеството на тяхната работа с младежи с по-малко възможности внедряване на гъвкави методологии в работата си;
– да подпомогне новодошла организация в изпълнение на проект по Еразъм+;
– създаване на възможности за изграждане на мрежа от надеждни партньори и внасяне на европейското измерение в редовните дейности на партньора организации.
Постигайки тези резултати, ние ще допринесем за повишаване на качеството на младежката работа и ще подобрим капацитета на НПО за стават по-отзивчиви, гъвкави и сътрудничещи в своя подход към разработването и изпълнението на проекти за млади хора с по-малко възможности, тъй като ангажирането с тях изисква гъвкавост и адаптивност към различни условия. Инструменти и методологиите, свързани с прилагането на гъвкав подход в работата с младежта, ще бъдат представени в ръководство, което ще бъде основен резултат от проекта Кандидатстващите и партньорските организации ще се възползват от познанията и експертизата за гъвкаво управление на проекти в младежката работа и от по-добро качество на проекти за млади хора с по-малко възможности, които те ще реализират в бъдеще в своите общности или на международно ниво. Когато НПО се научат как да поддържат устойчиви проекти, общността ще го направи също се възползват.
Важна част от новата методология ще бъдат цифровите инструменти, които могат да се използват за поддръжка и правление на методологията проекти по по-ефективен начин. Споменатото ще повиши цифровата готовност и капацитет на партньорските организации и други организации, които ще бъдат достигнати чрез дейности за разпространение.
Младежката работа по своята същност непрекъснато се развива. Предизвикателствата, стремежите и нуждите на младите хора се променят бързо, особено за тези с по-малко възможности. Традиционните техники за управление на проекти, макар и стабилни, често им липсват гъвкавост, необходима за бързо адаптиране към тези променящи се обстоятелства. В резултат на това има належаща нужда от методологии, които са по-отзивчиви и адаптивни.
От нашия опит в сътрудничеството с много НПО на местно и международно ниво организациите с нестопанска цел често се сблъскват с предизвикателства в поддържане на устойчиви и дълготрайни проекти за младите хора. Това може да се дължи на различни фактори, като напр. зависимост от външна подкрепа, липса на ресурси или опит, липса на необходимите системи, процеси и структури за поддържане на проекти и др.
Всеки партньор проведе проучване с 5 неправителствени организации, работещи с млади хора с по-малко възможности в тяхната страна с ан имайте за цел да разберете кои методи за управление на проекти се използват в момента. Много НПО, особено по-малки, не следват строга формализирана методология, а вместо това имат персонализирани подходи, базирани на техния опит и природа на техните проекти. Някои от неправителствените организации използват подхода на логическата рамка при планирането на проекти и писането на предложения. Подходът осигурява ясна структура за определяне на цели, очаквани резултати, дейности и индикатори. Въпреки това, с това организациите са фокусирани върху постигането на предварително определени цели и срокове, което може да ограничи фокуса върху непрекъснатостта подобрение. Освен това организациите обикновено включват тестване и осигуряване на качеството в края на своите проекти, което често води до късно идентифициране на проблемите.
Един от начините за постигане на устойчивост на младежките проекти, фокусирани върху младежите с по-малко възможности, е използването на гъвкав проект методи на управление. Гъвкавото управление на проекти е итеративен и гъвкав подход за управление на проекти, който набляга на сътрудничеството, бързото създаване на прототипи и непрекъснатото подобрение. Може да бъде много ефективен за НПО, както често се случва работа в сложна, непредсказуема среда, където промяната е постоянна, ресурсите са ограничени, а заинтересованите страни имат конкурентни изисквания.
Въпреки потенциалните ползи, интегрирането на Agile методологиите в младежката работа остава до голяма степен неизследвано. Много младежи организациите не са наясно с предимствата на Agile или не са сигурни как да го прилагат ефективно. Този проект се стреми да запълнете тази празнина в знанията, предоставяйки на организациите инструменти, методологии и увереност, за да възприемат Agile в своите операции.
Чрез насърчаване на сътрудничеството между НПО в Хърватия, България и Гърция, този проект има за цел да изгради силна мрежа от организации, които могат да споделят знания, ресурси и най-добри практики. Това не само повишава качеството на младежката работа в тези страни, но също така укрепва връзките между тях, като насърчава по-единен подход за справяне с предизвикателствата на младежи с по-малко възможности в контекста на ЕС.
Научи за ползите от нашите курсове и програми? Натисни тук: https://smokinya.com/testimonials/
Уебсайт на координатора: IPMA
Уебсайт на гръцкия партньор: AfCS
This program is co-funded by the Erasmus+ program of the European Union.
The European Commission’s support for the production of this publication does not constitute an
endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be
held responsible for any use which may be made of the information contained therein. //
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява
одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси
отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията,
съдържаща се в нея.